Nieruchomości & Proces Budowlany Kancelaria Prawna Specjaliści od procesu inwestycji budowlanych

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Inwestycje budowlane, w tym budowa wielorodzinnego budynku mieszkalnego czy budynku przemysłowego, składają się z wielu etapów – pierwszym z nich są formalności. Jak uzyskać pozwolenie na budowę? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Spis treści:

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

Pozwolenie na budowę i zgłoszenie budowy to procedury administracyjne związane z inwestycjami budowlanymi. Zgłoszenie budowy jest co do zasady mniej czasochłonne i kosztochłonne, w rezultacie ten tryb może być dla inwestora korzystniejszy.

Pozwolenie na budowę a zgłoszenie – różnice:

  • Czas trwania procedury – przy zgłoszeniu budowy urzędnicy mają co do zasady 21 na wyrażenie sprzeciwu w stosunku do 65 dni jakie są przewidziane do wydania PnB.
  • Dokumentacja – co do zasady w przypadku realizacji inwestycji na zgłoszenie przewidziana przez normy art. 30 PrBud dokumentacja jest mocno uproszczona i odformalizowana w stosunku do skodyfikowanego projektu budowlanego, który musi zostać przygotowany przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi do projektowania.
  • Opłata skarbowa – na koszt uzyskania pozwolenia na budowę składa się opłata skarbowa. Z kolei zgłoszenie budowy jest bezpłatne.

Pozwolenie na budowę i zgłoszenie budowy mają też punkt wspólny. Rozpoczęcie robót zarówno przed uzyskaniem pozwolenia, jak i przed ich zgłoszeniem jest traktowane jako samowola budowlana. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat samowoli budowlanej i jej legalizacji, sprawdź nasz artykuł: legalizacja samowoli budowlanej.

Jakie dokumenty są potrzebne do pozwolenia na budowę? Podstawą jest wniosek, do którego należy dołączyć wymagane załączniki.

Pozwolenie na budowę – dokumenty (załączniki):

  • Projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt zagospodarowania działki lub terenu w 3 egzemplarzach wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami.
  • Oświadczenie właściciela działki o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
  • Decyzja o warunkach zabudowy – gdy działka nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Jakie jeszcze dokumenty są potrzebne do pozwolenia na budowę? Jeżeli inwestor działa przez pełnomocnika, konieczne jest dołączenie pełnomocnictwa.

Skompletowane dokumenty należy złożyć do urzędu, w którego kompetencjach leży wydawanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Kto wydaje pozwolenie na budowę? Uprawnionym jest co do zasady starosta, choć w przypadku bardziej skomplikowanych inwestycji rolę organu pierwszej instancji przejmuje wojewoda.

Gdzie uzyskać pozwolenie na budowę – w zależności od specyfiki powiatu w jakim się znajdujemy:

  • Starostwo powiatowe
  • Urząd miasta na prawach powiatu
  • Urząd dzielnicy – w przypadku Warszawy

Kto jeszcze wydaje pozwolenia na budowę? Rzadziej w proces budowlany zaangażowany jest urząd wojewódzki – rozpoznaje on wniosek, gdy obiekt ma być usytuowany np. na obszarze kolejowym.

Ile kosztuje pozwolenie na budowę? Wysokość opłaty skarbowej jest uzależniona od rodzaju inwestycji. Przykładowo inwestor zainteresowany budową budynku przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej innej niż rolnicza i leśna zapłaci maksymalnie 539 zł.

Ustawa Prawo budowlane wskazuje, w jakim terminie powinna zostać wydana decyzja o pozwoleniu na budowę. Ile czeka się na pozwolenie na budowę? Maksymalnie 65 dni, licząc od dnia złożenia kompletnego formalnie wniosku o wydanie decyzji.

Aby zdyscyplinować urzędy, ustawa Prawo budowlane przewiduje wymierzanie im kary w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. W rezultacie czas oczekiwania pozwolenia na budowę rzadko kiedy jest dłuższy niż wspomniane 65 dni.

inwestor stojący przy placu budowy

Aby sprawdzić, czy decyzja o pozwoleniu na budowę została już wydana, nie trzeba kontaktować się z urzędnikami. Jak sprawdzić status pozwolenia na budowę? Służy do tego internetowy Rejestr Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń prowadzony przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę to pytanie często zadawane wraz z innym – ile jest ważne pozwolenie na budowę. Decyzja o pozwoleniu na budowę nie jest wydawana bezterminowo.

Po jakim czasie wygasa pozwolenie na budowę:

  • Gdy budowa nie rozpocznie się w ciągu 3 lat, licząc od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
  • Gdy przerwa w budowie będzie trwała dłużej niż 3 lata.

Jeżeli dojdzie do wygaśnięcia pozwolenia, konieczne jest ponowne uzyskanie pozwolenia na budowę.

Decyzja o pozwoleniu na budowę oznacza tyle, że inwestor może rozpocząć inwestycję budowlaną. Czym są warunki zabudowy i jaki mają związek z decyzją o pozwoleniu na budowę?

Nie każdy teren jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Dla takiej działki konieczne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy, a uprawniony do tego jest właściwy miejscowo urząd gminy tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Warunki zabudowy to jeden z dokumentów, które należy dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę.

Planujesz inwestycję budowlaną? Jeżeli potrzebujesz pomocy przy skompletowaniu dokumentów i uzyskaniu pozwoleń lub interesują Cię porady prawne z zakresu prawa budowlanego, zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią prawniczą w Warszawie – specjalizujemy się w prawie budowlanym i procesie inwestycyjnym.

Updated: 13 maja, 2022 — 11:13
Adres: ul. Legionowa 31, 01-343 Warszawa
Telefon: +48 571 273 857
E-mail: kancelaria@dybka.com.pl
Grupa Dybka © 2010-2020